Сім років тому Харківська обласна рада започаткувала конкурс міні-проектів «Разом в майбутнє». Навпіл з громадами фінансуються їхні ініціативи. За цей період їх було 1748 на загальну суму 297,7 млн грн. Про підсумки регіональних перетворень говорить голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

«Розпочинаючи у 2012 році конкурс міні-проектів, ми прагнули, насамперед, навчити райони Харківщини готувати проекти. Щоб бути конкурентними у більш масштабних проявах. Так, скажімо, як громади Львівщини мовою грантових заявок навчилися здобувати собі додаткові джерела для розвитку», - повернувся до історії започаткування конкурсу Сергій Чернов.

З плином часу громади не тільки змогли визначати свої больові точки й пропонувати шляхи до їх усунення, не лише освоїли тонку науку складання проектної документації, а й почали активно конкурувати за обласне, та й міжнародне, фінансування, наголошує голова облради:

«Якби ми відкинули змагальну складову і надали кошти на всі 5880 заявок, що за ці роки надійшли з районів, то знадобилось би 940 мільйонів 365 тисяч 908 гривень. Але тоді втрачається основоположний принцип розвитку регіону. Адже за нинішніх умов перемогти у конкурсі можуть лише найпотрібніші проекти із найкреативнішою візуалізацією. Відтак, конкурс «Разом в майбутнє» дозволив відійти від пропорційного розподілу коштів районам і сконцентрувати їх там, де люди прагнуть змін та долучаються до перетворень на краще».

Вже у грудні 2014 року Харківську обласну раду було нагороджено Спеціальною відзнакою Ради Європи та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за впровадження на території регіону однієї з кращих практик в тематиці «Влада та громада: інформування, діалог, участь» - обласний конкурс міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє».

Проте, як визнає засновник конкурсу Сергій Чернов, непросто було вивести цю ініціативу в число кращих у державі. Адже спершу пріоритетними для конкурсантів були питання енергозбереження, заміни вікон у закладах соціальної сфери, їх утеплення. Це, безумовно, розв’язувало локальні проблеми, але майже не справляло жодного впливу на інфраструктурний розвиток територій.

«Життя не стоїть на місці, в ногу з ним крокує наш конкурс міні-проектів, - говорить Сергій Чернов. – Щоб надати громадам більше можливостей для перетворень, ми збільшили загальні рамки фінансування проектів з 200 до 300 тисяч гривень. Ввели новий перспективний напрям ініціатив співробітництва: об’єднавши зусилля кількох громад або й районів, конкурсанти отримують з обласного бюджету 1,5 мільйона гривень на реалізацію крупного задуму».

Для надання проектам, а в результаті й територіям присмаку унікальності, у конкурсі було створено номінацію «Історико-культурна спадщина та розвиток туризму». Природне й духовне розмаїття Слобожанщини, її родзинки та краєвиди потрібно увиразнювати і грамотно презентувати. Адже нам є, чим пишатися, і що показувати гостям краю, вважає Сергій Чернов.

За сім років розгортання на Харківщині конкурсу 1748 міні-справ було зроблено. Впроваджено 692 енергозберігаючих та 104 екологічних міні-проекти; відбудовано 258 дитячих ігрових майданчиків та спортивних осередків (стадіонів, майданчиків, спортзалів); покращено матеріально-побутову базу 227 закладів соціальної сфери та творчих колективів, зокрема: освітніх та медичних закладів, музеїв, центрів громадської ініціативи, народних майстерень; відремонтовано 156 приміщень.

«Мало це чи багато? – запитує голова облради. – Мало, аби вважати що всі проблеми розв’язані. І водночас чимало, як для конкурсу, який лишень досягнув віку першокласника».

Далі буде більше, обіцяє Сергій Чернов. Адже у цьогорічному конкурсі збільшилася частка нових потужних гравців – об’єднаних територіальних громад. 14 ОТГ подали на конкурс 145 міні-проектів. І в 2019-му в ОТГ будуть впроваджуватися 57 проектів добробуту і розвитку, 5 ініціатив благоустрою та охорони довкілля, 3 проекти відновлення історико-культурної спадщини та розвитку туризму.

«Рухаємося від простого до складного, від вдосконалення енергоефективних технологій, що було потребою і вимогою часу, до розвитку культури, на яку ми десятиріччями не звертали уваги. Хоча це насправді недооцінена інвестиція у людський капітал та його інноваційні можливості. І це те, над чим працюватимемо у майбутньому», - наголошує голова обласної ради Сергій Чернов.


Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я