Таке міркування висловлювалося представниками всеукраїнських асоціацій та ключовими експертами у сфері місцевого самоврядування під час сьогоднішнього брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Учасником дискусії був президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

На думку спікерів, народні депутати України мають винести на порядок денний пленарного засідання, що триватиме 15-18 січня, проект змін до Конституції у частині децентралізації. В іншому разі закріплення здобутків децентралізації буде неможливим, а сама реформа опиниться під загрозою, зважаючи на цьогорічні президентсько-парламентські вибори та різне ставлення політичних еліт до перспектив докорінної перебудови адміністративно-територіального устрою.

Обговорювалися також сценарії, які актуалізуються перед країною, якщо наступного тижня парламент не розгляне проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади).

Як наголосив Сергій Чернов, для внесення змін до Конституції необхідна політична воля, об’єднання зусиль Президента, Уряду, більшості у Верховній Раді України. За всі роки незалежності у нас рідко випадала така можливість. Саме зараз вона є, завдяки чому реформа з децентралізації впроваджується ефективно.

«Чому необхідно внести зміни до Конституції? – запитує Сергій Чернов. – Бо ніхто й ніщо не може гарантувати в наступний період незворотність реформ. Верховна Рада, як відповідальний орган, який уже багато зробив для забезпечення реформ, має зробити ще один крок – розглянути проект змін до Конституції. І тоді або 300 голосами у другому читанні ухвалюються конституційні зміни, або, у разі їх неприйняття, розчищається простір для внесення до Верховної Ради нової редакції змін. Але процедуру терміново потрібно витримати і законопроект № 2217 розглянути. Без цього рух уперед неможливий».

Сергій Чернов та експерти у медіацентрі закликали парламентарів дослухатися до голосу місцевого самоврядування України усіх без винятку рівнів та розглянути саме наступного тижня згаданий вже проект закону. У протилежному випадку, наголошують аналітики, наступне вікно можливостей для децентралізації з’явиться не раніше, ніж через 10 років. Натомість вже після виборів реформа на 95% буде згорнута шляхом точкових, але болючих вкраплень до законодавства.

Говорячи про конкретні напрямки, які потрібно зафіксувати у Конституції і завдання, які необхідно виконати, президент УАРОР зазначив:

«Внесення змін до Конституції є головною умовою імплементації норм Європейської хартії місцевого самоврядування. Ратифікувавши її, ми взяли на себе міжнародні зобов’язання.

Щодо завдань. Змінами до Конституції маємо гарантувати повноцінне самоврядування на всіх рівнях. Йдеться про виконання Концепції, затвердженої Урядом, де чітко сформульовано, що нам слід робити крок за кроком.

Маємо відкрити другий етап реформ. На рівні районів та областей забезпечити створення виконавчих комітетів; розмежувати повноваження представницької і виконавчої влади, територіальних управлінь в регіонах; ввести інститут контролю за прийняттям законних рішень органами місцевого самоврядування, який ми зараз називаємо префектурами. Без таких фундаментальних речей не зможемо у 2020 році підійти до виборів в органах місцевого самоврядування з новим адміністративно-територіальним устроєм, завершеним етапом створення ОТГ і формуванням дієвих органів, які будуть наділені повноваженнями, підкріплені ресурсами».

Резюмуючи сказане, Сергій Чернов зазначив:

«За результатами 5 років бачимо, що децентралізація – ефективна й успішна вітчизняна практика. Ухвалені рішення і втілені справи в межах новостворених громад підтвердили, що там значно підвищилася якість послуг, з’явилися такі, яких ніколи й не було. Які ще потрібні аргументи для продовження реформ?».


Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я