Урядовим розпорядженням з 1 лютого 2018 року об’єднані територіальні громади отримали у власність землі поза межами населених пунктів. Процес передачі земель розпочався по всій Україні. Прокоментувати ситуацію в Харківській області ми попросили Президента Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, голову Харківської обласної ради Сергія Чернова.

Про право органів місцевого самоврядування розпоряджатися землями поза межами населених пунктів говорять багато років. І ось нарешті, резонансна подія в галузі земельних відносин. Ініціатива Уряду щодо передачі земель стосується тільки ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності.

Пілотним проектом у земельному питанні в Харківській області стала Наталинська сільська об’єднана територіальна громада, яка розташована у Красноградському районі. 27 лютого громада отримала в комунальну власність земельні ділянки площею майже 800 гектарів. У квітні планується передати землі Мереф’янській міській ОТГ, Малинівській селищній ОТГ, Роганській селищній ОТГ, і це тільки початок. Загалом по Україні передано вже близько 53 тисяч 865 гектарів. Земельний податок надходитиме до місцевої громади.

Наскільки складна та прозора сама процедура передачі земель у комунальну власність?

За всім процесом можна стежити на веб-порталі Держгеокадастру. З 1 лютого 2018 року Уряд доручив Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру провести інвентаризацію земель. Інвентаризація здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Так, до кінця року розпоряджатися землею поза межами населених пунктів зможуть ще одинадцять громад, створених в області.
В цілому, за інформацією Головного управління Держгеокадастру в Харківській області, загальна площа земель державної власності сільськогосподарського призначення на території ОТГ трохи більше 40 тисяч гектарів, з них у комунальну власність об’єднаних територіальних громад можуть передати більше половини.

Щодо самої процедури. Розпочинається вона з моменту подання ОТГ заяви до відповідного обласного управління Держгеокадастру. Далі – реєстрація речових прав та узгодження механізму розпорядження цими землями. Ділянки можуть надаватись під садівництво, воїнам АТО або іншим категоріям населення, які не обов’язково повинні проживати саме в цій місцевості.

Якщо виникатимуть конфліктні ситуації, чи може рішення суду зобов’язати надати дозвіл на земельну ділянку?

В жодному разі. Якщо громада і рада громади будуть проти надання такого права. Суд може тільки зобов’язати до повторного розгляду. Жоден геокадастр країни також не має права приймати одноосібні рішення. Права об’єднаних територіальних громад захищені законом.

Є ініціатива Уряду щодо порядку передачі земель фермерським господарствам. Загальна площа земельних ділянок, які можуть бути передані у власність фермерських господарств, становить понад 543 тисячі гектарів. У Харківській області це орієнтовно 26 791 гектар. Це так звані Акти на довічне успадковане володіння для ведення селянського (фермерського господарства). Таке рішення – ще одна складова комплексного курсу на підтримку та розвиток фермерства в Україні.

Як ця Постанова про передачу земель впливатиме на процедуру виділення ділянок для газовидобувних компаній в Харківській області?

Це одне з непростих питань. Я особисто зустрічався і з київським керівництвом, і в Харкові ми обговорювали цю тему. Раніше рішенням сесії обласної ради ми надавали погодження на розробку родовища і на його експлуатацію. Зараз процедура змінена. Погодження на рівні обласної ради надається тільки після представлення результатів розвідки родовища, а потім рішення приймають депутати обласної ради. Зважаючи на сучасні виклики в Україні, перед нами стоїть завдання до 2020 року перейти на повне забезпечення вітчизняним газом.

«Сходи громадян», як одна з традиційних форм здійснення місцевого самоврядування сьогодні залишаються правомірними у вирішенні цього питання?

Так, «сходи громадян» – чинний спосіб, але змінилась легітимна чисельність присутніх. Раніше це був певний відсоток від кількості мешканців окремої територіальної громади. Зараз такі «сходи» будуть проводити Департамент екології облдержадміністрації або Міністерство екології. Вони наділені відповідними правами. Обов’язковою умовою є те, щоб на «сходи» прийшли представники громади, Департаменту екології чи Міністерства, і компанії, яка збирається на цій дільниці працювати. Далі за процедурою оформлюється протокол. І рішення вже не може бути жодним чином скасоване, навіть у судовому порядку. Через те, що своєчасно питання в цій сфері не були врегульовані, ми втратили близько 500 тисяч кубометрів газу. Враховуючи, що для Харківської області це великі кошти, з ПАТ «Укргазвидобування» досягнуто домовленості, що у собівартість буріння свердловин тепер закладатимуться додаткові кошти, які ми зможемо спрямовувати на ремонт доріг. Тільки в цьому році компанія «Укргазвидобування» планує роботу на 46 свердловинах. А це додаткові фінанси для розвитку громад.

Питання, звичайно, є і будуть, але ми разом з Держгеокадастром, з Асоціацією органів місцевого самоврядування готові допомагати об’єднаним територіальним громадам. Виходити з відповідними ініціативами аби процес був повністю врегульованим.

Ми чули про ще одну ініціативу, але вже особисто Вашу щодо додаткового використання свердловин.

Так, дійсно, не так давно я озвучив в «Укргазвидобуванні» одну ідею. Якщо свердловину пробурити трохи глибше і потім, коли вона не буде використовуватись, як газо- чи нафтовидобувна, її не треба засипати, а спробувати використовувати, як джерело якісної питної води для місцевих мешканців. Є райони в Харківській області, в яких існує проблема питної води. Зараз обговорюється механізм законного використання таких свердловин і десь у травні він буде озвучений. Щоб ми змогли користуватись такими можливостями там, де це потрібно. Це, на мую думку, господарський підхід!

Дуже прискорений ритм життя спонукає до пошуку. Зараз дуже багато можливостей! Я вже не говорю про гранти, проекти і конкурси. Сьогодні не можна сидіти і чекати, що хтось згори спустить ідею, яка вирішить нагальні проблеми. Перемагає той, хто виявляє активність, ініціативність та турботу.

Дуже Вам дякую! Успіхів!

Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я