Матеріали програми «Час обласної ради» за участю голови Харківської обласної ради Сергія Чернова та радіожурналіста Андрія Куликова. Проограма записана 29 січня 2014 року.

Андрій Куликов: Ефір продовжує програма «Час обласної ради», в якій ми спілкуємося із головою обласної ради Сергієм Черновим. При мікрофоні - Андрій Куликов. Пане Чернов, закінчується перший місяць 2014 року і він, місяць я маю на увазі, відрізняється, напевне, від усіх перших місяців. Чим саме цей рік, цей місяць інший?

Сергій Чернов: Доброго дня усім. По-перше, я хотів би висловити вдячність  усій трьохмільйонній територіальній громаді Харківської області за те, що вона працює. Сьогодні всі промислові, сільськогосподарські підприємства, наукові установи, вищі навчальні заклади виконують свій обов’язок. Підприємства наповнюють бюджет області та країни.  Територіальна громада показує приклад того, що треба працювати. І тільки важкою працею можна досягати результатів у країні та регіоні. 

Безумовно, дуже прикро і хочеться сказати слова співчуття сім’ям загиблих у конфлікті, який досі триває у нашій державі. На жаль, із кожним днем збільшується кількість загиблих міліціонерів і людей, які вийшли на Майдан. Зростає також кількість поранених. Все це - не нормально, все це - не з нашого життя. Це не сприяє стабільності, не несе в собі найголовнішого для молоді - упевненості в завтрашньому дні. Тому звертаюсь вкотре до всіх без виключення представників влади, громадянських організацій, політичних партій, простих людей із закликом зупинити один одного, якщо хочете, попросити пробачення, адже все зайшло дуже далеко.

Я вже говорив, але ще раз скажу, що ми повинні зрозуміти: наша країна потрібна тільки нам. Наші перемоги – вони потрібні тільки нам.

Андрій Куликов: Щодо того, що наша країна потрібна тільки нам, пане Чернов, я з Вами не погоджуюся. У мене враження, що наша країна якраз потрібна і тим, хто на Заході, і тим, хто на Сході.  І дехто докладає великих зусиль, щоб наша країна якраз нам-то і не дісталася.

Сергій Чернов: Згоден із цією точкою зору. Якщо країна потужна і в ній все гарно і стабільно, то впливати на неї дуже важко. Якщо сьогодні виникають якісь проблеми в політичній сфері, у суспільних відносинах, в економічному плані, то слабкого легше бити. 

Дійсно, великі гравці, потужні країни сьогодні переслідують свої стратегічні цілі. Наша  країна, яка знаходиться в центрі Європи з 46-мільйонним народом, проходить черговий іспит на зрілість.
Андрій Куликов:  Що можуть зробити для досягнення порозуміння органи місцевого самоврядування?

Я думаю, гідний приклад ми показуємо на Харківщині. Ми збирали депутатський корпус, правління Асоціації органів місцевого самоврядування, нещодавно відбувся і Національний конгрес органів місцевого самоврядування України, до якого входять три національні асоціації: Українська асоціація районних та обласних рад, Асоціація міст України та Асоціація сільських і селищних рад. Було проведено розширене засідання, в якому взяли участь представники з 20 регіонів країни.  Ухвалені дуже виважені рішення, щоб зупинити протистояння, щоб діалог перевести з вулиці до парламентських методів спілкування. Дуже добре, що все ж розпочала роботу Верховна Рада, бо не зрозуміло було багатьом людям, коли в країні громадянська війна, а народні депутати України, які представляють  усі куточки країни та всі політичні сили, що є в нашому Парламенті, були поза межею  цього діалогу.  Немає жодної людини, яка сьогодні не вмикала б телебачення і не слідкувала за подіями.

Андрій Куликов: Знаєте, є дуже багато людей, які кажуть, що по телебаченню давно показують саме лише «чорнуху», тому вони не дивляться телебачення взагалі. Але я вперше почув, що діяч такого рангу як Ви вимовляє слова громадянська війна. Ви вважаєте, що вона вже почалася?

Сергій Чернов: Якщо пролита хоча б одна крапля крові, якщо є загиблі, і якщо у цьому конфлікті  немає зовнішнього ворогу, а беруть участь тільки громадяни нашої держави, то це, безумовно, ознаки громадянської війни.

Андрій Куликов: Сергію Івановичу, коли ми з Вами зустрілися, я звернув увагу, що Ви, як на мене, незвично схвильовані.  І це пояснюється, напевне, не лише ситуацією в державі, а тим,  що сьогодні, певно, такий для Вас особистої пам’яті  день?

Сергій Чернов: Схвильований я, в першу чергу, тим, що відбувається, але усім говорю, що все у нас буде гаразд. Так це і буде. Це моя впевненість, це моя поінформованість і це, якраз, позиція нашої влади - представницької і виконавчої у Харківській області. І ми зробимо усе, щоб непорозумінь на території Харківщини (таких, які, на жаль, сьогодні є в багатьох регіонах) не було.

Сьогодні день народження Євгенія Петровича Кушнарьова, його вже немає з нами 7 років.  До речі, сьогодні день народження Антона Павловича Чехова. Думаючи про сьогодення, про події, які відбуваються, хотів би сказати мовою оригіналу. Спочатку процитую Антона Павловича Чехова,  який жив у 19 сторіччі. Говорив він начебто про теперішній час: «Святое святых это человеческое тело, здоровье, ум, талант, вдохновение, любовь, абсолютная свобода от силы и лжи. В чем бы последние две ни выражались».

Беру одну з трьох книжок, написаних Євгенієм Петровичем Кушнарьовим. Вона називається «Вибори і вила». Вона також написана начебто про нас: «У нас в стране  есть только два инструмента: выборы и вилы. Когда я говорю у нас, я имею в виду и народ, и политиков, которые выступают с теми или иными призывами, и ту часть общества, которая на них реагирует. Процедура или бунт, эволюция или революция. Революции принесли нам слишком много бед. Состояние общества после революции почти всегда можно описывать  известными словами: хотели как лучше, а получилось как всегда».

Знову скажу російською мовою: «У нас самолюбие и самомнение европейское, а поступки очень часто – азиатские». Ось над цим нам треба замислитись. А також робити висновки, щоб не повторювати помилки в майбутньому.

Андрій Куликов: Але не всі азійські вчинки такі погані, щоб ми так презирливо, знаєте, казали – «вчинки азійські».

Сергій Чернов: Не ображаючи нікого, маю на увазі, насамперед, рівень політичної культури. Може,  це звучить цинічно. Те, що сьогодні відбувається, коли руйнуються приміщення, те, що створювали наші батьки і діди, майно держави і територіальних громад, історичні пам’ятки, не можна назвати європейською поведінкою чи тим, до чого ми прагнемо.

Останній приклад. Цього тижня у Парижі вийшли люди на мирне зібрання. Начебто все нормально. Потім вони почали висловлювати свою точку зору проти Президента Франції  Оланда, низки законів, легалізованих за його президентства. Закінчилося  все дуже швидко - понад 260 учасників мітингу були заарештовані.
Ми повинні визначитися: хочемо демократичних процедур, влади, обраної демократичним шляхом, яка представляє народовладдя, у відповідності з Конституцією та чинними законами? Чи прагнемо безправних дій і жити в країні з незрозумілою поведінкою?

Андрій Куликов: Уточню: дії французької поліції були спричинені тим, що протестуючі кидали пляшки, петарди і димові шашки.

Сергій Чернов: Те ж саме зараз відбувається і в нашій державі.

Андрій Куликов: Зараз відбувається, але почалося не з того. Почалося з того, що людям весь час казали: ми йдемо на підписання Асоціації з Європейським Союзом. А потім несподівано сказали, що цього не буде. Я повертаюся до цитати з Євгена Кушнарьова: у нас, щоби змінити ситуацію в країні, є тільки два інструменти – вибори і вила. «Коли я, - пише Кушнарьов, - кажу у нас, то маю на увазі і народ, і політиків, які виступають з тими чи іншими гаслами, і ту частину суспільства, яка на них реагує». От частина суспільства і зреагувала на гасла політиків. Якщо ми ведемо мову про вибори, як Ви вважаєте, чи здатна нинішня влада гарантувати чесні вибори, на яких буде визнано переможцями тих, хто переможе.

Сергій Чернов: Ви знаєте, всі події – і ті, які відбуваються зараз, і інші, вони зміцнюють громадянське суспільство, воно розвивається. Безумовно, чим зріліше громадянське суспільство, тим більший контроль з боку органів самоорганізації населення, громадських організацій за процесами, які відбуваються в країні. Я думаю, що найголовніший контроль буде з боку людей. Вони вже не хочуть, повертаюсь до російської, словами Антона Павловича Чехова, - «лжи». Вона нікому не потрібна…

Андрій Куликов: Не можу не  пожартувати. Люди не хочуть «лжи», хоч на російській, хоч на українській, хоч на якій завгодно.

Сергій Чернов:  Порівняння: і в минулому скликанні два з половиною роки я мав честь очолювати Харківську обласну раду. Тоді ми були в опозиції. Виконавча влада належала іншій політичній силі. Стосунки у нас були різні. Скажу відверто, ми не любили ту владу, але поважали її. І за п’ять років в опозиції пляшки з якоюсь сумішшю не кидали, вікна не били. А приносили гарячу дискусію у сесійну залу. Треба ж витримку мати. Через рік вибори Президента, в органи місцевого самоврядування. Хай народ визначиться і дасть всім оцінку.

Розмовляю з колегами. Голова Чернівецької обласної ради Михайло Гайничеру зараз у лікарні, бо спілкувався з «мирним» зібранням і отримав каменюкою в голову. Інший колега, голова Вінницької обласної ради Сергій Татусяк також лікується – після «мирного» діалогу має отруєння газом.

Хочеться, щоб ми нарешті усвідомили: тільки демократичним шляхом, контролюючи один одного (маю на увазі можливість вибудувати таку систему в суспільстві), зможемо рухатись уперед.
Робоча група, яку я очолюю  в Координаційній раді з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України, напрацювала проект закону «Про мирні зібрання», але він до цього часу не був ухвалений. Шкодую про це. Бо там є відповідь на всі гострі питання: закріплені права і обов’язки однієї і іншої сторони; як поводитись на мирному зібранні владі; що може робити та людина, яка прийшла на мирне зібрання; відповідальність тих людей, які привели інших на мирне зібрання.

Андрій Куликов: Наскільки Ваші пропозиції збігалися з тим, що було втілено в так званих законах, ухвалених 16 січня?

Сергій Чернов: Найбільша проблема в тому, що ці закони, крім одиниць в країні, наважуся так сказати,  не читали. Може й ті, хто за них голосував. Полеміки багато, точок зору ще більше. І я їх не бачив, відповідно, і не читав. Не можу їх прокоментувати. Це буде зрадницька позиція – коментувати те, чого не розумію.

Андрій Куликов: Зрозуміло… Тоді те, чого не бачили.

Сергій Чернов: Саме так. Але депутати від конституційної більшості привели все у відповідність, відмінили ці закони. І я вважаю, що треба перегорнути цю сторінку, зробивши висновок: все повинно прийматися відповідно до процедури, прозоро,  згідно з регламентом. Тоді воно буде зрозуміло для суспільства.

Андрій Куликов: Що в планах обласної ради і її голови на найближчий час?

Сергій Чернов: Завтра у нас відбудеться третє пленарне засідання XXVII сесії Харківської обласної ради. В першу чергу, нам треба ухвалити бюджет області на поточний рік та Програму економічного і соціального розвитку області, внести зміни до низки діючих програм, прийняти нові. Нам треба думати про те, щоб область стабільно жила, створювати умови для стабільної роботи підприємств, малого та середнього бізнесу, знаходити кошти для незахищених верств населення, забезпечувати виплату пенсій, зарплат бюджетникам. І продовжувати реалізовувати плани, які ми намітили, а вони у нас амбіційні в усіх сферах діяльності – охороні здоров’я, культурі, спорту. Нам треба багато працювати, створювати робочі місця, це головні напрями роботи…

Андрій Куликов: Тобто те, що відбувається в країні, поза Харковом, не позначається на ваших планах? Чи ви все ж берете це до уваги?

Сергій Чернов: Ні, я хочу сказати відверто, що це не може безслідно минути і для Харківської області. Аналітичні дані свідчать, за три тижні нового року кошти, які надходять до державного бюджету, зменшились на 2%. Якщо такими темпами країна буде «розвиватись», закликати до зупинення підприємств, то ніхто нам не допоможе. Ніякий інвестор в безлад не прийде, жодна потужна фінансова установа не дасть кошти там, де воюють. А ресурсу в держави дуже мало. Не розуміти цього не можна.

Політики та управлінці, наділені певними повноваженнями, це розуміють. Потрібно, щоб це усвідомили люди, яких привели чи які самі вийшли на вулицю: можна обговорювати, висловлювати свою точку зору, виходити на зібрання, але не треба вживати заходів, які руйнують економіку та працюють проти держави.

Андрій Куликов: Сергій Чернов, голова Харківської обласної ради, у програмі «Час обласної ради». При мікрофоні був Андрій Куликов.   

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Ефективна первинна медицина в громаді
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я