Вельмишановні панове Президенте,
Голово Верховної Ради,
 Прем’єр-міністре!
Шановні колеги!
 
У першу чергу від імені своїх колег, голів обласних рад, хочу висловити подяку за розгляд питання реалізації державної політики у сфері забезпечення сталого, збалансованого регіонального розвитку на підсумковому засіданні ради регіонів.
 
Вселяє надію, що з 2014 року державна регіональна політика стане політикою синергії, яка, у разі її реалізації, забезпечить ефект набагато вищий, ніж результат застосування окремих заходів галузевих політик. Вона за своєю природою має бути політикою розвитку, має стати ядром, консолідуючим центральну, регіональну, місцеву владу, бізнес і громадськість.
 
Ми поділяємо стурбованість щодо складної суспільно-політичної ситуації в державі. При цьому, наголошую, виступаємо за цивілізовані шляхи розв’язання конфліктів за «круглим столом» у парламентський спосіб.
 
Днями відбулась зустріч з Героями Соціалістичної Праці і Героями України, орденоносцями, представниками багатотисячних трудових колективів ХАЗу, Турбоатому, ФЕДу, Електроважмашу та інших промислових підприємств, і вони, як і ми, одностайно підтримують активні кроки Президента України, спрямовані на розв’язання проблем шляхом підсилення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників, розширення ринків збуту, залучення інвестицій. Тих, у кого є в цьому сумніви, запрошую для спілкування в трудові колективи.
 
Стосовно ж поточної ситуації у процесі розвитку регіонів, то стан справ на місцях є непростим і вимагає спільних активних дій. Одне з найголовніших питань – завершити бюджетний рік. Важливість і складність цього питання  не викликає сумніву, тож украй необхідно отримати чіткі команди й роз’яснення стосовно виконання фінансових зобов’язань, що прописані у державному та місцевих бюджетах.
 
Повинна бути спільна відповідальність центру і регіонів, бо у разі зміщення акценту у бік проплат виключно з державного бюджету, працюватимемо декілька місяців 2014 року на повернення боргів за 2013 рік.
 
Щодо бюджету на 2014 рік, то є прохання до Мінрегіону запросити для консультацій національні асоціації місцевого самоврядування.
 
Декілька слів - про основні напрямки забезпечення розвитку регіонів. У 2011-2013 роках на вищому політичному рівні прийнято всі необхідні рішення щодо узгодження напрямку реформи державної регіональної політики і переорієнтації цієї політики з акцентом на людину.
 
Хотілося б як найшвидшого прийняття  Верховною Радою Закону «Про засади державної регіональної політики» (законопроект №3135 від 28.08.2013).
 
Поряд з тим, на сьогодні знаходиться на стадії дискусії питання щодо збалансування повноважень центр - регіон. Як свідчить вітчизняна і зарубіжна практика, надмірна централізація владних повноважень і концентрація фінансових ресурсів себе не виправдовують, а в сучасних умовах наслідків світової фінансової кризи та глобалізації призводить до нових ризиків.
 
Державний фонд регіонального розвитку значно модернізував систему підтримки регіонального розвитку, але він може перетворитися на розподіл додаткової не прогнозованої субвенції для регіонів. Якщо ми поки що не наважуємося приймати бюджет розвитку на 3-5 років, то давайте розпочнемо з Фонду регіонального розвитку, передбачивши умови фінансування не об’єктів, а проектів, з чітким дотриманням формули розподілу. Тоді він стане відкритим і прозорим для співфінансування, в тому числі з боку бізнесу на місцях.
 
Щодо реформування місцевого самоврядування.
 
Забезпечити сталий збалансований розвиток регіонів неможливо без розвитку ефективного місцевого самоврядування. Концепція реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади – системний, збалансований, розбитий на часові етапи документ.
 
Вельмишановний Вікторе Федоровичу, за Вашої ініціативи 2011 року цей документ був розроблений за участю Національної академії правових наук, Харківського національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Мінрегіону, Державного фонду підтримки місцевого самоврядування, національних асоціацій органів місцевого самоврядування. Після розгляду на Раді регіонів проект Концепції пройшов обговорення, погодження в усіх регіонах, був схвалений Урядом,  Координаційною радою з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України. На основі проекту Концепції Конституційною Асамблеєю розроблено відповідні зміни до основного закону.
 
На виконання першого етапу заходів, передбачених Концепцією і Національним планом дій на 2013 рік, Урядом вже схвалено чотири з п’яти законопроектів.
 
Є різні думки щодо цього питання і наявний спротив деяких чиновників, але вже всі аргументи вичерпані, і спливає час!
 
Вельмишановний Вікторе Федоровичу, висловлюю прохання трьох Всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування розглянути можливість підписання Указу про затвердження Концепції.
 
Дякую за увагу!
Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я