Україну чекає грандіозна реформа в роботі органів місцевого самоврядування. Про нюанси майбутніх перетворень, а також про масштабний дитячий фестиваль та конкурси для талановитої молоді й активних громад розповів «Слобідському краю» голова Харківської обласної ради Сергій Чернов.

ТОНКОЩІ РЕФОРМИ

Кор.: Зараз в Україні вже є Концепція реформи місцевого самоврядування, але громади досі плутаються в майбутніх перетвореннях. Поясніть, будь ласка, як, згідно з Концепцією, проходитиме процес реформування?


– Підготовку до реформи місцевого самоврядування і всієї системи регіонального управління було розпочато за ініціативою Президента України Віктора Януковича після того, як у Києві наприкінці 2011 року під час Міжнародних муніципальних слухань «Розвиток належного врядування на місцевому та регіональному рівнях» лідер держави визначив пріоритетами майбутніх перетворень децентралізацію влади, розширення прав територіальних громад, якісне зростання рівня адміністративних послуг для населення.

Концепцією заплановано проведення реформи у два етапи. На першому (2013–2015 роки) ми повинні забезпечити умови для розвитку демократії, право громад на об’єднання та кооперацію, уніфікувати і стандартизувати адміністративні та соціальні послуги, розпочати масштабну програму інформаційного супроводження реформи. На моє переконання, обговорення майбутньої реформи має перерости в постійний діалог із громадськістю, який триватиме протягом усього процесу її реалізації. Хочу підкреслити, що реформа, закладена в Концепцію, – не самоціль, а відповідь на потребу суспільства.

Кор.: Що необхідно змінити в адміністративно-територіальному устрої?

В Україні 12 тисяч територіальних громад, але більш ніж половина з них чисельністю менше трьох тисяч осіб. Більшість із таких громад не утворює органів місцевого самоврядування. Такі громади не мають бюджетних установ або комунальних підприємств. А без сильних територіальних громад важко говорити про впровадження принципу субсидіарності – базового в муніципальному управлінні провідних демократичних країн.
Нам потрібно позбутися такого неприємного явища, як перебування територіальної громади у складі іншої громади або адміністративно-територіальної одиниці. У Харківській області це Лозова, де три ради та сім населених пунктів, і Куп’янськ, де дві ради та три населені пункти.
Наведу ще один приклад недосконалості системи. В Україні є 93 міста з населенням менше 10 тисяч жителів і 47 селищ з населенням більше 10 тисяч. Є райони, у яких проживає людей менше, ніж у великому селищі. Наприклад, у Харківській області при однаковій структурі й повноваженнях населення в районах коливається від 7 до 200 тисяч чоловік. Це не просто суха статистика – це різні підходи до формування тарифів, вирішення земельних питань тощо. Як результат, ми отримуємо малоефективне управління розвитком територій.

За Концепцією, ради всіх трьох рівнів – і базові (тобто сільська, селищна, міська), і районні, і обласні – матимуть право формувати власні виконавчі органи. Зараз виконкоми є тільки при базових радах, але після реалізації другого етапу реформи мають бути і при районних та обласних. На другому етапі реалізації реформи ця проблема вирішується через розмежування повноважень за принципом субсидіарності (сільська чи міська рада зможуть вирішувати самостійно ті питання, які їм під силу). Державні адміністрації будуть контролювати та координувати діяльність місцевих органів виконавчої влади, тобто виконкомів, і координувати територіальні представництва контролюючих органів. І не треба сприймати передачу повноважень як перерозподіл влади. Йдеться про розподіл відповідальності між різними гілками влади.

ВІД ДІАЛОГУ ДО ДІЙ

Кор.: Щотижня з ініціативи Харківської обласної ради проходять онлайн-конференції за участю органів місцевого самоврядування. Скажіть, яка користь від такого спілкування?


– У квітні обласна рада стала одним з ініціаторів нового формату спілкування – онлайн-відеоконференції. Щопонеділка представники органів місцевого самоврядування і громадськості з різних регіонів України мають змогу спілкуватися в реальному часі, беручи участь у нашому проекті «Online події в органах місцевого самоврядування та третьому секторі». У таких зустрічах беруть участь також експерти й активісти громадських організацій. Подібна форма комунікації не тільки розширює можливість спілкування, а й дозволяє налагодити міжнародне співробітництво. Прикладом такої роботи стало підписання угоди між Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області та організацією «ІСА-Україна» зі штату Міннесота (США). Ця угода про співробітництво вже працює, у вересні президент громадської організації «ІСА-Україна» Річард Фурсман відвідав Харків. Зараз для обміну досвідом готується візит представників місцевого самоврядування штату Міннесота на Харківщину, потім з візитом у Міннесоту вирушить делегація Харківської області.

Кор.: У Харківській області до роботи в органах місцевого самоврядування активно залучають і молодь. Зараз підводяться підсумки конкурсу «Місцеве самоврядування – це ми». Скажіть, що дає молоді проведення такого конкурсу?

– Я переконаний, що необхідно вже зараз готувати нові кадри, які працюватимуть в органах влади завтра. І ми маємо їх навчати, розповідати про нашу роботу. Обласний конкурс для дітей та молоді «Місцеве самоврядування – це ми!» саме покликаний покращити рівень знань підлітків у сфері управління, підвищити інтерес з боку молоді до розвитку локальної демократії в Україні. За два роки своє бачення місцевого самоврядування представили майже 800 учасників конкурсу, серед яких – школярі з різних куточків області та студенти більш ніж з 25 вишів Харківщини.
Цього року члени журі розглянули 457 робіт. Найбільше надсилали робіт на тему «Що таке місцеве самоврядування?».

АТМОСФЕРА СВЯТА

Кор.: З вашої ініціативи в області проходить і дитячий телефестиваль «Дитятко». Скажіть, як за п’ять років існування змінився фестиваль?


– Сьогодні з цікавого задуму фестиваль перетворився на яскраве і з нетерпінням очікуване свято дитячої творчості. За п’ять років учасниками фестивалю «Дитятко» стали студії з шести країн. 377 учасників надіслали майже 1000 робіт, виконаних у різних жанрах. У 2013 році до оргкомітету надійшли заявки від 103 учасників з п’яти країн світу, які надіслали 276 робіт. За роки існування фестивалю кількість конкурсних номінацій зросла більш ніж удвічі. Так, у 2013 році з метою ознайомлення жителів Харківщини з фільмами, створеними для дитячої аудиторії, до конкурсної програми фестивалю включено нову номінацію – «Кращий дитячий фільм». Цього року харків’яни мали змогу переглянути дитячі фільми з восьми країн.

Щороку розширюється конкурсна, навчальна та культурна програми фестивалю «Дитятко». Оргкомітет намагається створити таку атмосферу свята, аби юні таланти не тільки почерпнули щось цікаве та корисне під час спілкування з фахівцями, а й закохались у Харків, у Слобожанщину.

З 2012 року фестиваль «Дитятко» є повноправним членом міжнародної організації CIFEJ (Міжнародний центр фільмів для дітей та молоді), яку створено під егідою ЮНЕСКО ще в 1955 році. Тісна співпраця з цією поважною організацією протягом року дозволила залучити до участі в ювілейному фестивалі майже все керівництво CIFEJ та провести вперше в Україні Дні CIFEJ – низку заходів, які, без перебільшення, матимуть вплив на подальший розвиток дитячого кіно та телебачення всього світу.

Сьогодні «Дитятко» – це не тільки телефестиваль. Це і Асоціація дитячої екранної творчості «Дитятко», і щорічний телемарафон «Дитятко», і покази кращих робіт у мережі кінотеатрів «Кіноцентр», чисельні майстер-класи, соціальні акції та різноманітні конкурси; це саме те місце, де наші діти стають особистостями – небайдужими, демократичними, людяними, толерантними, справжніми членами родини націй Європи.

ОСОБЛИВИЙ КОНКУРС

Кор.: Уже підведено підсумки цьогорічного обласного конкурсу імені О. С. Масельського. Скільки творів було подано на конкурс? Про що найбільше пишуть слобожанські таланти?


– Цьогорічний конкурс імені О. С. Масельського на кращий літературний твір, який провели на Харківщині вже всьоме, особливий. Участь у ньому взяла рекордна кількість авторів – 268. Для порівняння, минулого року їх було 142. Понад третина учасників конкурсу (84 автори) – учнівська молодь, тобто діти, які навчаються у школах, коледжах, ліцеях.

Традиційно переважну більшість наданих робіт складають поетичні доробки, їх 116, прозаїчних творів – 75, публіцистичних – 66, драматичних – 11.

Характерною рисою сьомого обласного літературного конкурсу є тяжіння учнівської молоді до написання творів саме публіцистичного спрямування (34 роботи). Молодь порушує актуальні питання розвитку свого краю та проблеми становлення української державності, цікавиться героїчним минулим і досягненнями своїх сучасників. Твори переможців конкурсу планується видати окремою збіркою, що поповнить надбання бібліотечних фондів Харківщини.

Кор.: Сьогодні громади до активності спонукає конкурс міні-проектів «Разом у майбутнє», який за два останні роки набрав обертів. Які підсумки проведення конкурсу цього року?


– У 2013 році до Конкурсного комітету обласного конкурсу «Разом у майбутнє» надійшло 245 міні-проектів з 26 районів і шести міст обласного значення. З них 62 міні-проекти стали переможцями. Загальна сума, необхідна на реалізацію цих проектів, становить 3 923 085 грн. З обласного бюджету виділено 1 907 632 грн.

Зважаючи на оригінальність деяких проектів, ми затвердили додатковий перелік переможців обласного конкурсу у кількості 16 проектів на суму 966 384 грн. З обласного бюджету виділено 474 803 грн.

Серед пріоритетних напрямів міні-проектів – переможців – благоустрій і вирішення проблем соціально-побутового характеру (26 проектів), відбудова та облаштування дитячих ігрових майданчиків (22); впровадження енергозберігаючих заходів (17) тощо.

 

Інна ПИРЛИК
інтерв’ювала

 

 

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Ефективна первинна медицина в громаді
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я