Напередодні Дня місцевого самоврядування ексклюзивне інтерв’ю газеті «Слобідський Край» дав голова Харківської обласної ради Сергій Чернов. Голова депутатського корпусу розповів про найболючіші проблеми регіону, шляхи їх вирішення, а також результати, які вже принесла децентралізація влади.

Жити не одним бюджетним роком

Сергію Івановичу, третю каденцію поспіль ви стаєте головою Харківської обласної ради. Розкажіть, що ви вважаєте своїми головними досягненнями за дві попередні каденції? Які основні плани на майбутнє?

Вважаю, що для мене особисто, як керівника представницького органу, головне досягнення те, що протягом усіх цих років Харківська обласна рада конструктивно працювала, забезпечувала розвиток регіону, не перетворюючись на арену політичних баталій, що розвиток краю і захист інтересів громад завжди був пріоритетом. Так, мені належать окремі ініціативи, але без підтримки моїх колег їх би не вдалося втілити в життя. Тож коректним буде казати про результати нашої спільної роботи, всього депутатського корпусу.

Перш за все, маю зазначити, що Харківська обласна рада витримала випробування, через які змушена проходити наша країна протягом останнього часу. Ціною великої консолідації зусиль усіх гілок влади та громадянського суспільства нам вдалося зберегти на Харківщині мир і стабільність. Ви, напевне, пам’ятаєте, якою напруженою була ситуація на Харківщині минулого року? Але обласна рада працювала винятково у правовому полі, не виходячи за межі власних повноважень. Це заслуга всіх депутатів, які виявили принципову громадянську позицію, відповідальність і державницьке мислення.

А в соціально-економічному розвитку?

Стосовно соціально-економічного розвитку, не хотілося б вдаватися до аналізу кожної програми, ухваленої протягом двох каденцій, їх тільки чинних чотири десятки. Взагалі можна сказати, що Харківська обласна рада, приймаючи програми, завжди бере до уваги передовий досвід і має власні оригінальні напрацювання, що забезпечує, як правило, високу якість цих документів.

Прикладом можна взяти Стратегію економічного розвитку області до 2020 року, де застосовується сучасний стратегічний підхід до розвитку регіону, який дозволяє реалізовувати проекти у середньо- та довгостроковій перспективі. Тобто жити не одним бюджетним роком, як було раніше, а ставити та реалізовувати задачі на більш віддалене майбутнє. 

Менеджери із лідерськими задатками 

Тож, щодо планів на майбутнє. Які пріоритетні напрями роботи обласної ради ви бачите?

Головним пріоритетом буде забезпечення миру і стабільності в регіоні. Це завдання стоїть перед кожним з нас: депутатів, чиновників, всіх громадян, оскільки ситуація залишається напруженою. І це головна умова подальшого розвитку області.

У нових геополітичних умовах треба шукати нові шляхи для розбудови регіональної економіки, забезпечити замовленнями наші промислові флагмани, створити умови для розвитку аграрного сектора.

Дуже гострим залишається питання допомоги учасникам АТО, особливо забезпечення сімей загиблих. У цих питаннях важливою є співпраця з волонтерським рухом. Крім того, соціальне забезпечення тимчасово переміщених осіб, яких Харківщина прийняла більше, ніж інші регіони країни. Перш за все йдеться про надання соціальних послуг, гарантованих державою, особливо людям, що потребують постійного медичного забезпечення, такого як гемодіаліз. Харківська обласна рада минулого скликання вже зверталася до керівництва держави з цього приводу, але проблема залишається та її не можна залишати поза увагою.

Вагомими досягненнями, які б я обов’язково записав на рахунок Харківської обласної ради, є комплекс заходів із розвитку місцевого самоврядування.

Саме за ініціативи і рішенням Харківської обласної ради, прийнятим ще у 2006 році, було створено обласну асоціацію органів місцевого самоврядування. Ми першими в Україні реалізували на практиці ідею регіональної асоціації органів представницької влади. Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області об’єднала 466 рад різного рівня (із 486), що складає 95,9 % від загальної кількості органів місцевого самоврядування регіону. За участю Асоціації проводяться навчальні заходи для керівників і посадових осіб місцевого самоврядування, надається правова і методична допомога. Виступаючи від імені всього самоврядування області, Асоціація має вплив і на органи центральної влади, що знаходить своє відображення у законотворчій і нормотворчій діяльності.

Місцеве самоврядування, передовсім, це спосіб мислення людей з ініціативою, готових взяти відповідальність за розвиток громади, сприяти самоорганізації людей. Саме за такими менеджерами із лідерськими задатками майбутнє самоврядування. От для того, щоб стимулювати ініціативу на місцях, розвивати співробітництво між владою та громадою, ми започаткували конкурс міні-проектів «Разом у майбутнє», спрямований на те, щоб об’єднати ресурси місцевих бюджетів, громадськості та бізнесу для вирішення питань щодо створення комфортних умов проживання на відповідній території.

За час проведення конкурсу «Разом в майбутнє» було подано 1 262 міні-проекти, з яких перемогли 378, при загальній сумі фінансування майже 39 млн грн, де половина – кошти обласного бюджету.

Завдяки цим та іншим заходам Харківщина готова до реформи місцевого самоврядування та децентралізації, які сьогодні у всіх на слуху. Розвиток місцевого самоврядування залишиться пріоритетним напрямом роботи Харківської обласної ради в майбутньому. 

Якщо вистачить політичної волі 

Ви – активний прибічник реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади. На ваш погляд, чи достатньо швидкими темпами рухається реформа в Україні? Чи можна сподіватися, що до 2017 року процес буде завершено і відбудуться нові місцеві вибори?

З одного боку, процес реформування триває, і це, безумовно, позитивний чинник. У новий бюджетний рік ми увійшли із важливими досягненнями в плані фінансової децентралізації. За січень – вересень 2015 року надходження  до місцевих бюджетів зросли на 40 %. Але при цьому виникли проблеми із фінансуванням галузей освіти та медицини, отже, в цій частині реформа потребує подальшого вдосконалення.

У щойно оприлюдненому проекті Державного бюджету на 2016 рік передбачено фінансування децентралізації: 5,7 млрд грн – на розвиток територіальних громад, регіональний розвиток і заходи з енергоефективності.

Верховна Рада приймає закони, впроваджуючи Стратегію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, спрямовані на передачу повноважень на місця. 26 листопада взагалі назвали днем децентралізації у Парламенті, тому що було розглянуто цілу низку відповідних законопроектів.

З іншого боку, реформа вимагає більш активних дій. Розпочато процес формування спроможних громад через їх об’єднання. І от 159 спроможних громад на попередніх виборах обрали нову владу, наділену новими повноваженнями та належним фінансовим ресурсом. Але ж це тільки 6 % від загальної кількості територіальних громад.

І нарешті ми підходимо до питання внесення змін до Конституції в частині місцевого самоврядування. Конституційна реформа має закріпити все, що вже зроблено із реформування місцевого самоврядування, і дати імпульс подальшому процесу приведення вітчизняної моделі регіонального йтериторіального управління до вимог Європейської хартії місцевого самоврядування.

Тож будемо сподіватися, що в Парламенті вистачить політичної волі, щоб перегорнути

цю сторінку і почати нову добу розвитку місцевого самоврядування в Україні. І з 2017 року, коли відповідно до перехідних положень проекту змін до Конституції мають відбутися наступні місцеві вибори, ми почнемо працювати і жити в нових умовах, як справжня європейська держава.

Користуючись нагодою, хочу привітати депутатів місцевих рад, працівників органів представницької влади, всіх жителів області з Днем місцевого самоврядування, побажати миру і процвітання рідній Слобожанщині.

 

Ірина Гудзь

кореспондент

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я