13 березня поточного 2018 року делегації одноосібників – молочників із Софіївської, Уплатнівської, Олексіївської та Вишневої сільських рад Близнюківського району на чолі з головою районної ради Володимиром Бреусом відвідали Покровський район Дніпропетровської області з метою вивчення досвіду місцевих кооператорів по виробництву та реалізації молока з індивідуальних подвір’їв.

Цікавою виявилося спілкування на демонстраційній молочній фермі СП «Молочарське» села Олександрівка, де з великим задоволенням та здивуванням члени делегації Близнюківщини – як чоловіки так і жінки милувалися корівками породи «Голштин», які дають в середньому по 7-8 тисяч літрів молока, биками цієї ж породи вагою до 1 тонни. Вразили також і корови породи «Джерсей», які, як виявилося більш пристосовані до нашої кліматичної зони та також дають немалий «врожай» молока – 5-6 тисяч літрів на рік.

Захар Каневський – тренер з питань розвитку кооперації Дніпропетровської кооперативної академії (як виявилося така академія створена та широко підтримується урядом Канади) в доступній формі та наглядно розповів про шлях по створенню та функціонуванню кооперативів по виробництву та особливо реалізації молока одноосібниками зі своїх подвір’їв, де утримуються від 1 до 10 корів. Підкреслив на перевагах цієї роботи - вистояти в бурхливому морі конкуренції на ринку молока саме тим, хто своєю працею виробляє молоко і, як потім виявляється, віддає часто по заниженим цінам «дяді» - перекупам.

Станіслав Кравець – менеджер по розвитку молочного стада дуже цікаво звернув увагу на практичний досвід утримання молочного поголів’я – гігієну утримання, роздачу кормів, раціон кормління, режим доїння корів тощо. І ось коли видалася можливість завітати до просторого корівника, теж до речі зведеного завдяки спільній програмі розвитку молочарства уряду Канади, всі наші земляки були в захваті від організації виробничого процесу, догляду за тваринами. Особливо здивували норми та режим годування, поїння та доїння корів. Як виявилося, «домашня» доза води 30-40 літрів для поїння корів на наших подвір’ях не «дотягує» до норми на 50-60 літрів, а домішок дерті в нашому раціоні корови з розрахунку 1-1,5 кілограми на одну голову не дотягує до норми на 2-2,5 кілограми. Виявляється, що утримання молодняка з дня народження на морозі можливе та дуже корисне.

Переїжджаючи до наступного населеного пункту – села Андріївка, де функціонує молочний кооператив «Добробут», жваво велись розмови в автобусі про те, що, як, з ким треба розпочинати роботу на близнюківщині по створенню молочних кооперативів. Завзяття додало спілкування з виконавчим директором кооперативу «Добробут» Сергієм Захаренком. Як вижити в мережі великої кількості приймальників молока (як добросовісних, так і аферистів), розбіжностей ціни та якості молока, що здають члени кооперативу, в доступній формі розповів Сергій. Для більшої стабільності у ціновій політиці кооперативу велику роль грає їх членство в асоціації кооперативів Дніпропетровщини. Саме вона - асоціація допомагає утримувати стабільну ціну, впливати на строки розрахунку за задане молоко. Самі ж вони – члени кооперативу обладнали в колишній котельні, яка не використовується – пункт по збору молока. За підтримки асоціації та спільного проекту з урядом Канади придбали 2 охолоджувачі – танкери на 4 тонни молока. Саме завдяки гнучкій роботі по ціноутворенню, на яке впливає якість молока – саме вчасно охолоджене, мають можливість вчасно і в повній мірі вести розрахунок з членами кооперативу.

І, наостанок, ось вона - сімейна молочна ферма, облаштована на приватному подвір’ї. Ось легенда кооперативного руху Покровського району - її очільник – Тоня Куриленко, яка в минулому працювала на фермі, а потім вирішили разом з чоловіком організувати сімейну ферму. Утримують зараз 10 дійних корів та 8 нетелів. Завдяки будівництву за рахунок кредитних коштів ферми змогли отримати відповідно до програми по підтримці молочних кооперативів молочне обладнання – доїльний апарат, охолоджувач, лабораторію по визначенню якості молока тощо. Як виявилося, покращити генетику своїх корів змогли завдяки осіменінню корів, які були раніше у них на подвір’ї. Як сказала сама господарка –«збрід», навіть не червоні степні були корови, а …. Запліднили їх сім’ям породи «Джерсей», потім продовжувалося осіменіння нащадків, і так далі. На позитиві говорить про своє членство в молочному кооперативі. Приймає вона молоко від приватних молокоздатчиків. Обслуговує 11 дворів. Інших відправила здавати молоко «на автомобіль», бо «хімічили» з якістю молока. На ціну зданого молока впливає як його жирність, так і його гігієна виробництва, ступінь та строки його охолодження. В раціоні своїх корів силос, дерть, макуха – говорить Антоніна.

З великим враженням про побачене і почуте поверталися члени делегації додому. Побачивши ферму, організацію утримання в ній корів зауважує Олександр Рюма з села Олексіївка - «Вік живи – і вік учись!». «Якби була і у нас Програма підтримки індивідуальних молочників та нам змогли надати таке ж молочне обладнання – я б до своїх 5 корів ще додала 5 голів»,- зауважує Ольга Вольтер з села Далеке, 31- річна молода дівчина, мати 3 дітей. Такої ж думки і її землячка Федорова Вікторія, яка в цей день залишила свою 4-місячну дитину вдома на чоловіка, щоб на власні очі побачити передове в цій галузі. Мабуть не на всі свої питання ще отримала відповідь Світлана Литвинова з села Васюкове, бо її активність в обговоренні питань вказувала на те, що проблема виживання одноосібників велика, хоча б тому, що існують проблеми з землями по випасу корів та землями, на яких можна вирощувати кукурудзу на силос тощо. Такої ж думки і її землячка Хворостяна Світлана. Їх підтримали земляки з Уплатнівської та Софіївської сільських рад.

…..Ти уявляєш, охолоджувачі працюють на напрузі 220 вольт…. Собівартість 1 літра молока складає 3 гривні 20 копійок….. Силосу на сімейній фермі в рік згодовується 90 тонн….В раціоні дерті 4 кілограми та 2 кілограми макухи в день на одну голову корови… Ти уявляєш, виявляється так просто з гігієною утримання корови – підв’язані на резинці хвости та електрошокери для впорядкування місця випорожнення корів…. З такими та іншими враженнями про побачене та почуте ділилися в автобусі між собою наші односельчани, повертаючись додому. А їх було чимало – активних 19 жінок та чоловіків.

Як зазначив голова районної ради Володимир Бреус, підводячи підсумки поїздки: «Так, ми почули запрошення наших виробників молока – одноосібників до складу існуючих кооперативів на Дніпропетровщині, в їхню обласну асоціацію. Ми разом з вами наблизилися ще на один крок до своєї мети – створення в районі молочних кооперативів. Тепер Ви будете тією організуючою основою в своїх селах серед одноосібників – молочників по створенню кооперативів. Саме Ви розповісте про те, що змогли побачити і почути від своїх колег на Дніпропетровщині. Я впевнений, що односельчани повірять Вам більше і швидше, що за об’єднанням одноосібників – молочників в кооперативи майбутнє. Наступний крок нашої спільної з Вами роботи – це спілкування на сходах громадян в селах. І це ми вже проведемо на наступному тижні в Софіївській, Олексіївській, Уплатнівській та Вишневій громадах».

Попереду ще невідомий та тернистий шлях по організації кооперативного руху серед одноосібників – молочників Близнюківського району. Але перші паростки цього вже проростають. І яким буде кінцевий врожай залежить виключно від самих людей – господарів своєї справи. Як говорять – ЧАС ПОКАЖЕ! Вирішувати людям!

IMG_0622
IMG_0633
IMG_0623
IMG_0635
IMG_0652
IMG_0673
IMG_0681
IMG_0684
IMG_0693
IMG_0701
IMG_0706
IMG_0729
IMG_0733
IMG_0755
IMG_0788
IMG_0795
IMG_0810
IMG_0830
IMG_0833

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Ефективна первинна медицина в громаді
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я