Ми запропонували голові Харківської обласної ради Сергію Чернову розмову про підсумки роботи сільськогосподарської галузі Харківської області саме тоді, коли зведено остаточні цифри року, що минув, і на їх основі можна робити певні прогнози на поточний рік. Ми почали з результатів, з якими завершили сезон хлібороби краю.

– Сергію Івановичу, підбито підсумки збирання зернових. Які результати та особливості?

– Для виробників зерна минулий рік на Харківщині видався складним. Через осінню посуху 2015 року було недосіяно майже 100 тисяч гектарів озимини. Але в подальшому кліматичні умови: тепла зима, дощі навесні – і, що головне, професійність і досвідченість наших аграріїв дозволили нівелювати ці негативні фактори та вийти на результат, не гірший, ніж у минулому році. Отже, валовий збір зернових 2016 року склав 4 млн 386 тис. т при середній урожайності 45,2 ц/га. Нагадаю, що у 2015 році валовий збір становив 4 млн 395 тис. т зернових культур.

Особливо хотів би відзначити суттєве зростання збору цукро­вих буряків – на 56 %, або на 1 млн 206 тис. т, з показниками врожайності на рівні 506 ц/га. При тому, що в цілому по Україні, за попередніми статистичними даними, наведеними Міністерством аграрної політики і продовольст­ва, цукрових буряків зібрано 13,9 млн т із урожайністю 482 ц/га.

Шість цукрових заводів, що працювали в області, виробили більш ніж 160 тис. т цукру. Тож є підстави сподіватися, що цук­рова промисловість регіону виходить із хронічної кризи, в якій вона перебувала роками.

– Які прогнози щодо врожаю наступного року?

– Стан озимини, якої в регіоні засіяно 514 тис. га, належний, а сніжна зима при стабільних температурах забезпечує сприятливі умови для збереження посівів. У подальшому ситуація розвиватиметься залежно від погодних умов. Але стабільно високі врожаї, які ми бачимо останніми роками на Харківщині, свідчать про те, що професійний рівень наших аграріїв дозволяє їм мінімізувати вплив кліматичних коливань.

За підсумками 2016 року індекс валового виробництва сільського господарства становить 106 %. У рослинництві – 109 %, у тваринництві – 97,6 %.

– Отже, у тваринництві є певне скорочення?

– Так, на жаль, констатуємо зменшення чисельності великої рогатої худоби на 2,3 тис.

(у тому числі на 900 корів), майже 50 тис. свиней (тут негативним фактором є африканська чума), усіх видів птиці – на 28 тисяч. На 27 % скоротилося виробництво яєць.

Утім, є й позитивні тенденції. За останні роки у тваринництві зростають якісні показники. Зокрема, на Харківщині у минулому році вироблено майже 530 тис. т молока, що на 1 % більше, ніж минулого року. І вельми важливо, що динаміка забезпечується за рахунок збільшення продуктивності, а не чисельності поголів’я. Отже, незважаючи на проблеми, аграрії знаходять стимули для зростання, забезпечуючи стабільні показники у структурі регіональної та вітчизняної економіки.

– А що ж держава? Чи буде вона підтримувати вітчизняного сільгоспвиробника?

– Для підтримки агропромислового сектора в державному бюджеті 2017 року закладено 5,5 млрд грн, або 1 % ВВП держави. У тому числі 700 млн грн – для створення аграрного Фонду гарантування. Це новий інструмент, що дозволить невеликим господарствам при отриманні банківського кредиту сплатити перший внесок за рахунок державної дотації. Крім того, на компенсацію вартості сільськогосподарської техніки передбачено 500 млн грн. Сподіваюся, наші аграрії зможуть скористатися цими можливостями.

– До речі, щодо сільськогосподарської техніки. У січні знову розпочав роботу Харківський тракторний завод, який минулого року змінив власника контрольного пакета акцій. На вашу думку, чи матиме відновлення виробництва сільськогосподарської техніки реальний позитивний вплив на розвиток аграрного сектора Харківщини?

– Безумовно, відновлення роботи Харківського тракторного заводу матиме вплив на розвиток економіки регіону, забезпечуючи нові надходження до бюджету, робочі місця, підвищення конкурентоспроможності та іміджу регіону.

За словами Олександра Ярославського, а саме йому належить контрольний пакет акцій, у січні планується випустити вже 100 одиниць техніки, а в наступному місяці – 150. На відновлення виробництва виділено кредитну лінію в розмірі 400 млн грн. Підготовлено стратегію відрод­ження ХТЗ, до речі, узгоджену з Президентом України. Вив­чаються можливості ринку для продукції – як внутрішнього, так і міжнародного. Тож Харківський тракторний завод, як кажуть, отримав нове життя.

Зрозуміло, що аграрний сектор регіону з відновленням роботи ХТЗ отримує переваги та нові можливості.

До речі, Олександр Ярославський був одним з організаторів міжнародного аграрного форуму Agroport East Kharkiv 2016, який відбувся у жовтні та зібрав широке представництво інвесторів, виробників техніки, підприємців і фахівців у питаннях сільгоспвиробництва. Важливо, що особ­ливістю форуму став обмін досвідом фермерів з різних регіонів.

– І все ж таки, як ви вважаєте, чи є в України шанси перетворитися на аграрну ­супердержаву? Яка роль тут належатиме Харківщині?

– Згадуючи підсумки року, можна констатувати, що ми навчилися стабільно збирати високі врожаї. Але зерно – це лише сировина. Потрібно ефективно переробляти сировину, виробляти продукцію з високою доданою вартістю «від лану до упаковки», конкурентоспроможну, що має попит. В іншому разі може йтися лише про сировинний придаток світової економіки, а не про супер­державу. Вітчизняний аграрний сектор спроможний стати локомотивом економіки, тільки коли він стимулюватиме розвиток промисловості, переробної або машинобудування, створюватимуться нові робочі місця, залучатимуться інвестиції. Безумовно, тваринницький сектор потребує масштабної, копіткої роботи.

Харківщина має всі можливості, щоб бути флагманом віт­чизняного аграрного розвитку: високородючі чорноземи, добрі традиції, розвинену профільну наукову базу, а тепер і оновлене виробництво спеціалізованої техніки. Актуальні завдання – залучення інвестицій, інтеграція інноваційних технологій і передових знань. Отже, можливості є, необхідно тепер ефективно працювати. 

«Слобідський край»

Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП