Матеріали виступу Сергія Чернова на ІІ Польсько-Українському форумі місцевого самоврядування «Громада. Ефективний розвиток. Інвестиції».

Розвиток громад має бути забезпечений не тільки через державну підтримку у вигляді розширення бюджетної бази та залучення до участі у державних програмах. Не менш важливими  є залучення інвестицій та симулювання місцевої ініціативи. Це має отримати чітке відображення у стратегії розвитку кожної громади, та відповідних програмних документах - пошук відповідальних інвесторів, створення для їх роботи сприятливих умов, зрозумілих чітких «правил гри». Органам місцевого самоврядування регіонального рівня тут має бути відведена роль організаційно-методична та створення механізмів стимулу та підтримки ініціативи. 

З метою стимулювання місцевої ініціативи у 2011 році Харківська обласна рада впроваджує конкурс міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє», який передбачає співфінансування міні-проектів громад з обласного бюджету. 

Протягом 2012-2017 років реалізовано 1211 міні-проектів на території громад Харківської області, майже 70% приходиться на 2016-2017 рр. Серед них енергозберігаючі заходи, екологічного характеру, облаштування спортивних об’єктів та місць відпочинку, інше. Загальна сума фінансування міні-проектів — переможців становить 213 млн грн. 

На території регіону реалізується спільний проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Цього тижня підписано угоду між представниками ПРООН, Харківською обласною радою та обласною державною адміністрацією про реалізацію IV фази Проекту. 

Крім того, Харківська обласна рада співпрацює з Державним фондом регіонального розвитку, Українським фондом соціальних інвестицій, Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), Держенергоефективності. Також минулого тижня підписано тристоронній Меморандум про взаєморозуміння і співробітництво між Швейцарсько-Українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, Харківською обласною державною адміністрацією та Харківською обласною радою. 

Маю звернути увагу, що нинішній форум є яскравим прикладом нашої активної співпраці з польськими колегами в напрямку розвитку місцевого самоврядування та підвищення спроможності громад. Така співпраця реалізується через цілу низку системних заходів. 

Хочу відзначити взаємодію з нашими польськими колегами в рамках Програми «Study Tours to Poland», розпочату з 2013 року візитом делегації представників місцевого самоврядування Харківщини до Любліна. В жовтні того ж року в Харкові підписано Договір про співпрацю між Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області та Програмою «Study Тours to Poland», від якої документ підписував директор Програми Мірославо Скурка. Навчальні візити також продовжувалися протягом 2014 та 2015 рр. У 2018 році співпраця в рамках Програми «Study Tours to Poland» буде продовжено. 

Обмін досвідом на рівні місцевого самоврядування має виключне значення для впровадження реформи на місцях, формування ядра сучасних менеджерів, які керують місцевими радами або там працюють. 

Питання підготовки кадрів місцевого самоврядування має вирішальне значення для успіху реформи та децентралізації, завдяки яким місцеве самоврядування отримує значно більший обсяг повноважень, особливо на його базовому місцевому рівні. Тож потрібно переглянути політику підготовки кадрів, компетентність яких повинна відповідати об’єму повноважень, сучасних менеджерів здатних проявляти ініціативу в питаннях розвитку територій. 

На поточному етапі реформування місцеве самоврядування вже відчуває потребу у сучасних менеджерах озброєних арсеналом актуальних знань та навичок, здатних мислити інноваційно та взяти на себе відповідальність за сталий розвиток територій. 

Соціологія говорить, що особливо в об’єднаних територіальних громадах, де розширення повноважень відбувається у 7-9 сферах, до 50% посадових осіб органів місцевого самоврядування  усвідомлюють необхідність додаткових навиків і кваліфікацій. 

Неохопленими навчанням залишаються біля 80% депутатського корпусу і на це необхідно звернути увагу. 

У питаннях кадрової підготовки провідна роль має належати національним асоціаціям органів місцевого самоврядування. 

Українська асоціація районних та обласних рад, яку я представляю, бере участь, у підготовки концепції підготовки фахівців місцевих рад та депутатів, вивчення кращих вітчизняних та зарубіжних практик. У цьому питанні ми тісно співпрацюємо із низкою європейських інституцій, в тому числі в рамках Східного партнерства. На меті створення постійної системи освіти, яка формуватиме місцеві та регіональні управлінські еліти місцевого самоврядування. 

Приклад з Харкова. З цього навчального року Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого вперше розпочав підготовку студентів за спеціальністю «юрист місцевого самоврядування» на новому факультеті публічного права та адміністрування. Комплексна підготовка юристів для місцевого самоврядування раніше не проводилося у вищих навчальних закладах. У Харківському національному університеті імені Бектова організована підготовка кадрів для об’єднаних територіальних громад. Вважаю, що це корисний досвід, який потрібно буде враховувати у подальшій роботі з професіоналізації служби в місцевому самоврядуванні.

IMG_3921
IMG_3947
IMG_3965
IMG_4060
IMG_3969
IMG_3985
IMG_4003
IMG_4005
IMG_4010
IMG_4007
IMG_4032
IMG_4077
IMG_4043
IMG_4048
IMG_4053
IMG_4063

Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я