Матеріали доповіді голови Харківської обласної ради Сергія Чернова з питання «Про звіт голови обласної ради про свою діяльність» на пленарному засіданні ХV сесії.

Шановні колеги! 

У своєму виступі хочу коротко підбити підсумки роботи Харківської обласної ради за минулий 2017 рік та окреслити актуальні напрямки діяльності депутатського корпусу та виконавчого апарату у 2018 році з перспективою на подальшу розбудову регіону в майбутньому у контексті соціально-економічного розвитку, реформи місцевого самоврядування та децентралізації, забезпечення стабільної політичної ситуації та безпеки для мешканців Харківщини.

Діяльність Харківської обласної ради базується на Конституції та законах України, зокрема «Про місцеве самоврядування в Україні». Поточна робота на рік формується на основі річних планів, котрі складаються з урахуванням пропозицій фракцій, постійних комісій, окремих депутатів, а також обласної державної адміністрації та громадськості.

Якщо характеризувати діяльність депутатського корпусу у 2017 році, слід відзначити активну, послідовну та цілеспрямовану роботу, наслідком чого є якісні результати не тільки у статистичному числовому вимірі, а й у практичному, що головне.

У 2017 році було проведено шість пленарних засідань, на яких було розглянуто 276 питань та прийнято 273 рішення. Їх основна частина стосувалася питань соціального захисту, охорони здоров’я, розподілу коштів обласного бюджету.

Також протягом року обласна рада схвалила та направила до центральних органів влади 9 звернень. Зокрема щодо:

  • компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян;
  • можливості застосування мінімального тарифу за електроенергію для мешканців м. Балаклія;
  • пожиттєвого забезпечення лікування пацієнтів із рідкісними (орфанними) захворюваннями;
  • щодо збільшення оплати праці у сфері охорони здоров’я, збільшення медичної субвенції з державного бюджету;
  • вирішення соціальних питань учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
  • необхідності посилення відповідальності за незаконні порубки лісів,

та інші.

Протягом року також відбулося 122 засідання постійних комісій, де розглянуто понад півтори тисячі питань.

Про зростання депутатської активності, у тому числі у міжсесійний період, свідчить те, що протягом року зареєстровано  понад 6 тисяч (6050) примірників депутатської кореспонденції, що майже удвічі більше ніж минулого року (3210).

Депутати Харківської обласної ради беруть активну участь у суспільному житті регіону. Зокрема, усі депутатські фракції та апарат обласної ради зробили внесок у справу ліквідації наслідків масштабної надзвичайної події, що відбулася в Балаклії. Крім того, за активної участі депутатів обласної ради пройшли IX Міжнародний економічний форум «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи» та Перший міжнародний гендерний форум, а також виїзні засідання комітетів Верховної Ради України.

На виконання рішення обласної ради від 7 грудня 2017 майже всі депутати провели звіти перед виборцями. Узагальнені матеріали будуть направлені до виконавчих органів влади та використані у подальшій роботі.

На підставі розпоряджень голови обласної ради, всього їх за цей період було підписано дві сотні, було створено 36 комісій, робочих груп та організаційних комітетів. Серед питань, які взято на контроль, природоохоронні заходи, зокрема щодо запобігання незаконній вирубці лісів та полезахисних лісосмуг, а також питання надання підтримки учасникам АТО для будівництва та придбання житла в області, для чого спільним розпорядженням голів обласної ради та облдержадміністрації створено Комісію.

Регуляторна діяльність Харківської обласної ради у звітний період знаходить відображення у затвердженні Плану з підготовки проектів регуляторних актів та прийнятті двох рішень, що регулюють деякі питання обласного бюджету та управління комунальним майном.

Протягом минулого року у регіоні реалізовувалося 39 обласних програм, затверджених обласною радою. Термін дії 13 з них збіг 31 грудня 2017 року. 6 нових програм набули чинності 1 січня 2018 року. Тож, на початок 2018 року в регіоні діють  32 обласні програми.

Здійснюючи повноваження по управлінню спільною власністю територіальних громад області, Харківська обласна рада постійно вдосконалює свою діяльність у цьому напрямку, випробовуючи кращі практики, щоб збільшити прибутковість та ефективність використання, а також балансу інтересів органів місцевого самоврядування і суб’єктів господарювання.

З цією метою в області діє Програма сприяння ефективності використання та збереження майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області на 2017-2021 роки.

Крім того, всі керівники комунальних підприємств, установ, закладів, що є у спільній власності територіальних громад області, переведені на контрактну форму праці.

Статути та положення неприбуткових комунальних підприємств, закладів та установ спільної власності територіальних громад області приведено у відповідність із вимогами Податкового кодексу України.

За 2017 рік проведено 61 перевірку наявності та ефективності використання майна, обстеження майна, переданого в оренду, виконання умов договорів оренди, виконання умов договорів купівлі-продажу майна, виконання керівниками умов контракту.

Для забезпечення раціонального використання майна, підтримки розвитку малого і середнього бізнесу протягом звітного періоду проводилася робота по укладанню договорів оренди майна спільної власності, у тому числі в частині погодження укладання договорів обласними комунальними підприємствами, установами та закладами.

За 2017 рік надходження до обласного бюджету від оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області склали 4 млн 125 тис грн, або 117,86% від планових показників. У результаті відчуження об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області до обласного бюджету надійшло коштів на суму 149 377,11 грн.

У рамках надання консультаційної, методичної  допомоги у 2018 році планується здійснити серію навчально-дорадчих заходів для працівників комунальних підприємств, установ, закладів, зокрема працівників кадрової служби та бухгалтерів, які здійснюють облік основних засобів та матеріальних активів.

Також у поточному році необхідно підготувати та затвердити регуляторні акти, що стосуються питань передачі майна в оренду та методики розрахунку орендної плати за майно; провести роботу із прийняття із державної у спільну власність територіальних громад професійно-технічних навчальних закладів.

З метою підвищення контролю за діяльністю комунальних підприємств, установ та закладів у виконавчому апараті Харківської обласної ради утворено управління з фінансово-економічних питань та аудиту.

Розроблено нові вимоги щодо здачі щоквартальної звітності, зокрема щодо обов’язковості затвердження фінансових планів підприємств та щоквартального звітування про їх виконання. Фахівці управління провели розширену нараду з керівниками та головними бухгалтерами комунальних підприємств, установ та закладів.

Щокварталу проводиться комплексний аналіз результатів фінансово-господарської діяльності обласних комунальних підприємств, установ та закладів.

Крім того, почала роботу фінансова комісія у складі депутатів та фахівців виконавчого апарату для узгодження фінансових планів комунальних підприємств на 2018 рік.

Керівники обласних комунальних підприємств щокварталу звітуватимуть перед фінансовою комісією про виконання фінансового плану та стосовно проблемних питань у діяльності підприємства.

Затверджено план проведення аудитів на перше півріччя 2018 р., а також позапланових аудитів та перевірок з окремих питань суб’єктів спільної власності громад області.

На наступний рік та, напевне, подальші роки першочерговим напрямком діяльності Харківської обласної ради вважаю розвиток економіки.

Безперервне зростання виробництва у промисловості регіону відбувається з лютого 2016 року. За 2017 рік індекс промислової продукції склав 106,1% при середньому значенні по Україні – 99,9%. Харківська область за цим показником посіла перше місце серед промислово розвинених регіонів. За останні 10 років це найвищій річний показник.

Загальний обсяг інвестиційних ресурсів, залучених в економіку області за 9 місяців 2017 року, склав понад 12,4 млрд  грн, або 458,5 млн дол. США.

Хоча маємо беззаперечно позитивні показники, перед регіоном стоїть складне, проте, життєво необхідне завдання – компенсувати економічний спад 2014-2015 років. Пріоритетом має бути підтримка малого та середнього бізнесу, особливо у сільській місцевості. Саме тому Харківська обласна рада почала співпрацю з проектом Міністерства аграрної політики та продовольства та Держфонду підтримки фермерських господарств «Створення Всеукраїнського мережевого бізнес-інкубатора для диверсифікації сільськогосподарського виробництва і розвитку кооперації у сільській місцевості».

На жаль, у сільськогосподарському виробництві індекс валової продукції, за підсумками 2017 року  в усіх категоріях господарств, склав 90,5%, нижче чим в цілому по Україні – 97,3%.

Поза увагою не може залишатися й діяльність крупних промислових підприємств як флагманів регіональної економіки. Враховуючи світові тенденції, маємо вживати дієвих заходів для сприяння активному розвитку IT-сектору як одного з основних складових економіки майбутнього.

Серед ключових задач, розв’язання яких дозволить впевнено рухатися за цими напрямками, - пошук нових ринків, підвищення якості товарів та збільшення їх доданої вартості. В результаті – підвищення рівня заробітної плати, створення нових робочих місць, загальне покращення рівня життя жителів області.

Не менш важливим напрямком діяльності, в контексті комплексу реформ, що відбуваються в Україні, для обласної ради буде продовження сприяння процесу децентралізації, реалізації заходів, передбачених у Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Розвиток місцевого самоврядування в регіоні – незмінний пріоритет діяльності Харківської обласної ради як представницького органу усіх громад регіону. Минулого року почалася реалізація комплексної програми «Розвиток місцевого самоврядування в Харківській області на 2017–2021 роки».

За цим напрямком наша діяльність відбувається у тісній взаємодії з Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області, що дозволяє працювати у  єдиному просторі з усіма місцевими радами в регіоні, у тому числі, стосовно впровадження заходів щодо децентралізації та реформи місцевого самоврядування.

Поточна стадія реалізації Концепції ставить перед нами низку завдань, які маємо виконати у найкоротші терміни, серед яких – формування спроможних громад шляхом їх добровільного об’єднання.

Від формування спроможної первинної ланки місцевого самоврядування, здатної виконувати належний об’єм повноважень та владні функції на самому наближеному рівні до населення, залежить майбутнє всіє реформи, не беручи переваги для населення спроможних громад, де створюються якісно нові умови для розвитку.

В області створено 16 об’єднаних територіальних громад. До їх складу увійшло 67 місцевих рад, або 14,4%, 270 населених пунктів, чисельність населення – близько 209 тисяч осіб, що складає 7,7% від загальної чисельності населення області. Вибори відбулись у 12 об’єднаних територіальних громадах. У 4 - вибори призначено на 29 квітня 2018 р.

Наведені цифри свідчать про те, що в області процес формування спроможних громад ще далекий від завершення. Але вже на часі - наступний – районний – рівень адміністративно-територіального устрою. Минулого тижня Уряд схвалив законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України».

Широкий обсяг повноважень, які відповідно до реформи передбачається передати місцевому самоврядуванню, головним чином на  рівень громад, вимагає нових знань та навичок від керівників громад, депутатів місцевих рад та персоналу їх виконавчих органів.

З цього приводу Харківська обласна рада та обласна асоціація місцевого самоврядування проводять низку консультативно-дорадчих та навчальних заходів. Зокрема, в об’єднаних громадах відбулись семінари, де розкрита сутність нової виборної посади – старости та його повноважень.

Крім того, спільно з Асоціацією було організовано семінар для депутатів, помічників депутатів та працівників виконавчого апарату обласної ради, учасники якого отримали інформацію про основні положення статусу депутатів та повноважень місцевих рад та кодекс етичної поведінки депутатів. Були розглянуті питання бюджетного  законодавства та формування бюджетів місцевих рад; особливості Е-декларування депутатами місцевих рад за 2017 рік.

Для підвищення якості роботи Харківської обласної ради у цьому напрямку у структурі апарату сформовано управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків.

Проведено серію районних семінарів,  де обговорено актуальні питання реформи місцевого самоврядування, зокрема щодо об’єднання та співробітництва громад, підготовки стратегій сталого розвитку громад. Проводяться практикуми з підготовки інвестиційних проектів для їх участі в обласних, державних та міжнародних конкурсах та грантових програмах, щодо роз’яснення земельного законодавства та фінансової децентралізації.

Серед інших заходів навчального характеру, згадаю семінар-практикум для міських голів «Кращі практики реформування системи надання соціальних послуг» на базі Чугуївської міської ради. Чотири міжрайонні семінари-тренінги щодо проектних підходів до використання рент видобувних галузей та соціального партнерства. Організовано візит до Дніпропетровської області за участі керівників та депутатів органів місцевого самоврядування Харківщини для вивчення практики створення сільськогосподарських кооперативів.

Інший аспект формування спроможних громад, не менш важливий ніж об’єднання, це їх співробітництво. На жаль, до останнього часу переваги, які отримують громади після укладання угод про співробітництво, визначені у відповідному законі, майже зовсім не використовувалися.

У 2017 році Харківська обласна рада розпочала широку інформаційну кампанію серед громад щодо Закону України «Про співробітництво громад» та можливості, які він надає. Крім згаданих навчальних, заходи включали візит делегації від Харківщини до Полтавської області, де процес співробітництва громад набув найбільшої активності в Україні. За минулий рік громади області уклали 9 договорів про співробітництво, 7 - у формі спільних проектів та 2 - у форматі спільного комунального підприємства. До співробітництва долучилися 30 сільських та селищних рад, а це 128 населених пунктів,  або майже 44 тисячі осіб. За співпраці з Харківською обласною радою громадами підготовлено 7 інвестиційних проектів, які, за результатами оцінювання регіональною комісією, отримали високі рейтингові показники та подані до Міністерства регіонального розвитку України для участі у конкурсі проектів і програм, що можуть реалізовуватися у 2018 році за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.

Все більшого впливу на бюджетні відносини з 2015 року набуває фінансова децентралізація, результатом якої стає істотне зростання доходів бюджетів місцевого самоврядування.

За три роки у загальному фонді місцевих бюджетів регіону доходи збільшилися майже у два рази, або на 6,4 млрд грн. За 2017 рік загальний обсяг фінансових ресурсів місцевих бюджетів області становив майже 31,2 млрд грн, зростання фінансових ресурсів відбувається за рахунок збільшення власних і закріплення доходів – введення нових податків на майно, акцизного податку та збільшення їх ставок.

(Зростання загального фонду місцевих бюджетів області 2015 – 7,9 млрд грн, 2016 – 11,3 млрд грн, 2017 – 15,1 млрд грн)

На території Харківщини у 2017 році до всіх рівнів бюджетів мобілізовано доходів у сумі понад 56 млрд грн. З них до місцевих бюджетів області зараховано по загальному та спеціальному фондах – 15,1 млрд грн, а з урахуванням трансфертів з державного бюджету – 31,2 млрд грн.

У 2017 році відповідно до Бюджетного кодексу обласний бюджет отримав 429,7 млн грн від зарахування 50% перевиконання щомісячних показників надходжень митних платежів на території області, які спрямовані відповідно до затвердженого обласного бюджету на реалізацію заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування.

У 2018 році зарахування цих платежів здійснюватиметься до Державного дорожнього фонду, з якого, відповідно, область отримає понад 700 млн грн на утримання та ремонт доріг.

1 січня 2018 року набули чинності зміни до Бюджетного кодексу в частині зарахування до місцевих бюджетів 5% рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату.

У 2017 році видобувні підприємства регіону перерахували до держбюджету 17,2 млрд грн рентних платежів. При збереженні показників на такому ж рівні, місцеві бюджети області додатково отримають близько 800 млн грн, з яких 280 млн мають надійти до обласного бюджету. Для громад, на території яких здійснюється видобувна діяльність, - це додатковий ресурс на відновлення інфраструктури, підвищення рівня життя населення та покращення екологічної ситуації.

Маю звернути вашу увагу, що з 1 січня 2018 року набули чинності низка законів, зокрема у сфері освіти, медицини, щодо судової реформи і так далі. Деякі з них мають пряме відношення до децентралізації та формують правове поле для секторальних реформ.

Реформи в галузі охорони здоров’я передбачають суттєві зміни у механізмі фінансування – медичні заклади отримуватимуть  оплату за результатами своєї діяльності, тобто за фактично надану ними пацієнтам медичну допомогу. Принцип «гроші ідуть за пацієнтом».

З метою впровадження в області медичної реформи та створення госпітальних округів спільним розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації та голови Харківської обласної ради створено робочу групу з представників органів місцевої влади, органів місцевого самоврядування, науковців, керівників закладів охорони здоров’я. Робоча група опрацювала чисельні варіанти створення госпітальних округів, основними критеріями формування яких, насамперед, були Порядок створення госпітальних округів, затверджений Кабміном, та збереження доступності та якості надання медичної допомоги ІІ рівня. Обрано варіант, що передбачає створення 6 госпітальних округів та окремого - в Харкові. Така схема формування госпітальних округів була покладена в основу ухваленого в серпні рішення обласної ради «Про формування госпітальних округів Харківської області».

В цілому, підтримка реалізації в регіоні заходів, передбачених Концепцією реформування місцевого самоврядування, на моє глибоке переконання, має залишатися в числі ключових напрямків роботи Харківської обласної ради: депутатів, керівництва та її виконавчого апарату.

Отже, продовжується впровадження обласного конкурсу розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє». У 2017 році на конкурс було подано 1681 міні-проектів від конкурсантів, що представляють усі райони та міста обласного значення Харківської області. Переможцями конкурсу стали 431 міні-проект (25,6% від поданих), на загальну суму 59,4 млн грн, у тому числі  з обласного бюджету - 29,1 млн грн (50%).

У 2018 році продовжується проведення обласного конкурсу розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє», але за новими умовами та процедурою проведення.

По-перше, змінено номінації: «Добробут та розвиток громад»; «Благоустрій та охорона довкілля»; «Історико-культурна спадщина та розвиток туризму».

По-друге, введено дві категорії учасників, де перша категорія - це активна громадськість та ОСББ, друга категорія – сільські, селищні, міські ради - ініціатори співробітництва територіальних громад.

По-третє, збільшено загальний обсяг фінансування міні-проекту:

- для першої категорії учасників – до 300,0 тис. гривень;

- для другої категорії учасників – до 1 500,0 тис. гривень. 

Загалом протягом 6 років участь у конкурсі взяли 4482 міні-проекти на загальну суму 584,2 млн грн, з яких переможцями стали 1211 міні-проектів. Загальна сума фінансування міні-проектів-переможців становить 153,6 млн грн, в т.ч. з обласного бюджету - 76,8 млн грн.

За підсумками діяльності у сфері інвестиційного та проектного менеджменту слід відзначити наступні результати:

Проект «Ефективна первинна медицина в громадах» став переможцем у  Конкурсі Європейської Комісії в рамках Програми "Підтримка громадянського суспільства, місцевих органів влади і прав людини в Україні".

Минулого року завершилась III фаза проекту ЄС та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». В реалізації взяли участь вісім районів області та два міста обласного значення. Підписано договір на реалізацію IV фази.

У 2017 році відпрацьовано низку заходів щодо збереження Палацо-паркового комплексу «Садиба» (с. Шарівка Богодухівського району) та розвитку культурно-туристичного напрямку. За ініціативи Харківської обласної ради у 2018 році  передбачено відповідне фінансування:

-       298 тис. грн для розробки історико-архітектурного опорного плану селища Шарівка та виготовлення облікової документації для занесення Палацо-паркового комплексу «Садиба» до Державного реєстру нерухомих пам’яток України;

-       1 млн грн – на розробку науково-проектної документації для виконання першочергових протиаварійних робіт.

Харківська обласна рада у партнерстві з ГО «АСОЦІАЦІЯ ДИЗАЙНЕРІВ ГРАФІКІВ «4-й БЛОК», Шарівською селищною радою представила на конкурс Міністерства культури України «Малі міста – великі враження» проект «Формування ресурсного простору «КУЛЬТУРНИЙ ХАКАТОН» разом із проектом «Міжнародний рєпінський пленер».

У конкурсі Міністерства регіонального розвитку і будівництва України  «Кращі практики місцевого самоврядування» практика «Обласний конкурс для дітей та молоді “Місцеве самоврядування – це ми!”» отримала спеціальну відзнаку в номінації «Прозорість та підзвітність місцевого самоврядування». 2017 року у цьому конкурсі взяли участь більше ніж 300 школярів та студентів навчальних закладів  Харківської області.

У червні 2017 року відбулось нагородження переможців першого обласного конкурсу журналістських робіт «Історії успіху громад». У конкурсній програмі було представлено 82 творчі роботи на тему місцевого самоврядування і територіальної організації влади, реформ в Україні. Харківська обласна рада є першою, хто запровадив подібний регіональний конкурс, використовуючи методику Ради Європи.

Минулого року ІХ Міжнародний дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко» знов зібрав талановитих молодих людей на Харківщині. У 2017 році для участі у фестивалі до конкурсного комітету надійшло понад тисячу робіт із 87 країн світу. До фінальної частини фестивалю було відібрано 134 роботи із 33 країн.

Взагалі міжнародна та міжрегіональна діяльність Харківської обласної ради у 2017 році продовжує активно поглиблюватися у напрямку розвитку місцевого самоврядування, встановлення міжрегіональних зв’язків та залучення коштів донорів у програми міжнародної технічної допомоги.

У 2017 року Харківська обласна рада брала участь, в тому числі організаційну, у 140 заходах міжнародного та міжрегіонального характеру.

Протягом 2017 року організовано і проведено низку міжнародних заходів за участі керівництва та делегацій обласної ради:

-  презентація Харківської області в рамках VI Конгресу Ініціатив Східної Європи (вересень 2017 року, м. Люблін, Республіка Польща);

-  участь у IX Міжнародному молодіжному форумі Асоціації Європейських Прикордонних Регіонів (АЄПР) та засіданні  Цільової групи АЄПР, що проходили у серпні 2017 року у Фінляндії.

Протягом 2017 року Харківською обласною радою укладено низку меморандумів про співпрацю з:

регіоном Південна Карелія Фінляндської Республіки;

Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй;

Швейцарсько-Українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

Протягом року представники обласної ради брали участь у заходах (дискусіях, круглих столах, дистанційному навчанні), організованих за ініціативи Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, програми «DOBRE» і програми «U-LEAD з Європою».

На початку 2018 року в рамках програми  «U-LEAD з Європою» підписано меморандум про співпрацю з європейськими регіонами.

У червні 2018 р. запланована участь Харківської обласної ради у Форумі місцевого розвитку у Трускавці, де її представник виступить організатором дискусійної панелі «Міжрегіональне співробітництво «Схід-Захід».

У серпні 2018 р. Харківська обласна рада готується до проведення X Міжнародного форуму «Збереження історико-культурної спадщини в прикордонних регіонах» за участю Асоціації європейських прикордонних регіонів.

Один із невід’ємних аспектів роботи Харківської обласної ради – робота з громадськістю та забезпечення відкритості інформації про свою діяльність. Обласна рада одним із пріоритетів у своїй роботі вбачає збільшення поінформованості та обізнаності населення Харківської області стосовно реалізації реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади, конкретних прикладів розвитку громад та кращих практик.

Тож невипадково, що за результатами дослідження «Рада дружня до медіа: оцінка стану дотримання Закону України «Про інформацію» у регламентах місцевих рад», проведеного громадською організацією «Інститут масової інформації» за  підтримки Freedom House, Харківська обласна рада отримала у 2017 році відзнаку «Рада, дружня до медіа».

Для забезпечення ефективної роботи протягом 2017 року використовувалися різні форми і методи співпраці із засобами масової інформації. Представники мас-медіа запрошувалися на засідання постійних комісій обласної ради, пленарні засідання та інші заходи, які проводилися обласною радою.

Робота зі зверненнями громадян у Харківській обласній раді спрямована на забезпечення реалізації громадянами прав на звернення та доступ до публічної інформації, відповідно до Конституції та законів України.

У 2017 році до обласної ради надійшло 2187 звернень громадян. У порівнянні з 2016 р. кількість звернень зросла на 43,5%.

Найголовнішими залишаються питання соціального захисту населення, комунального господарства, аграрної політики і земельних відносин, забезпечення дотримання законності та охорони правопорядку, реалізації прав і свобод громадян.

В області діє низка програм щодо підтримки малозахищених верств населення. Одним з пріоритетних напрямків є надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям Харківської області, які опинилися в скрутній життєвій ситуації.

За рахунок коштів обласного бюджету у 2017 році надано матеріальну допомогу 5,6 тисячі осіб на загальну суму понад 33,1 млн грн. У порівнянні із 2016 роком кількість людей, що отримали матеріальну допомогу, збільшилась у 1,71 раза, а сума виділених коштів - у 1,18 раза. Слід зауважити, що у 2017 році була надана грошова допомоги у сумі 3 млн грн мешканцям Балаклії, які постраждали внаслідок надзвичайної ситуації.

Маю особливо відзначити, що робота Харківської обласної ради в цілому відбувається у тісній та плідній взаємодії з обласною державною адміністрацією, Харківською міською радою та всіма органами місцевого самоврядування регіону.

Шановні колеги! На завершення хочу висловити вдячність за плідну та якісну роботу протягом минулого року, а також за підтримку, яку я завжди відчуваю. Минулого року Харківська обласна рада активно працювала на результат, і я впевнений, що нам вдасться зробити ще більше у році поточному.

Президент Украины
Верховная рада Украины
Правительственный портал
Харьковская областная государственная администрация
Харьковский городской совет
Національне агентство з питань запобігання корупції
Украинская ассоциация районных и областных советов
Ассоциация органов местного самоуправления Харьковской области
Совет почетных граждан Харьковской области
СБУ
Стратегия развития Харьковской области на 2015-2017 годы
Детский телевизионный фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельского
Харківський обласний центр здоров'я
Харківський центр туризму
Слободской край
Ресурсный центр устойчивого местного развития
РЕГИОНЕТ
Харьковский региональный институт государственного управления
Форум Фактор
Договор мэров
КП