Туристична Харківщина повним ходом готується приймати вболівальників Євро–2012: музеї готують англомовні екскурсії, а органи місцевого самоврядування впорядковують відповідну інфраструктуру. Чим саме дивуватиме іноземних гостей наш край, а головне — чи готові ми забезпечити їм гідні умови, показав перший прес-тур трьома туристичними місцями Харківської області.

Влітку минулого року губернатор Харківській області поставив завдання активізувати роботу з розвитку туристичної сфери. І першим кроком у цьому напрямі стало створення Обласного туристично-інформаційного центру. Наступним етапом було проведення виставки «Харківська туристична бієнале».  Потім було розроблено інтернет-портал, на якому акумульована вся необхідна інформація як для потенційних туристів, так і для професіоналів цієї сфери діяльності. Тепер настала черга безпосереднього розвитку об’єктів туризму, а також інфраструктури навколо них.  

«Завдання цього туру – привернути увагу, у тому числі й журналістів, до питання розвитку туризму в Харківській області. Ми розуміємо, що таким чином зможемо забезпечити створення нових робочих місць, а також залучити інвестиції до певних районів і, як кінцеве завдання всього цього процесу, – покращити життя людей на конкретній території Харківської області, – зазначив у ході прес-туру начальник Управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації Дмитро Кузнєцов. – Ревізуючи такі об’єкти, ми хочемо поставити на перше місце туриста. І сьогодні на своєму досвіді ми оцінили: що нам сподобалося, те сподобається й туристам».  

Сковородинівка: не тільки музей, а й національні забави  

Першим пунктом, до якого з перевіркою завітали учасники прес-туру, був Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди, що в селі Сковородинівка – туристичному центрі Золочівського району. Тамтешні екскурсоводи вже мають досвід роботи з іноземцями: окрім російських туристів, які сюди приїжджають найчастіше, у музеї приймали делегацію з Німеччини. Тому на сьогодні вони вже можуть провести (випробувано!) екскурсію німецькою, а тепер активно вивчають і англійську. 

У Сковородинівці до прийому іноземних туристів зараз, так само як і мовне,  практично вирішене й інше питання – підготовлеа інфраструктура. Забезпечено стійкий мобільний зв’язок, а в місцях, де безпосередньо житимуть гості, налагоджено водопостачання з холодною й гарячою водою та санвузлом у домі.

«Поки що ми готові прийняти небагато туристів. Одночасно гостей 15–20 ми можемо розселити в садибах «зеленого туризму» з українською та російською кухнею. Ще ми плануємо будівництво приватного пансіонату з готельними номерами», – розповів Сковородинівський сільський голова Анатолій Єлисєєв.  

У Золочівському районі іноземним туристам готові запропонувати не тільки відвідати місце, де провів останні роки життя видатний письменник і філософ Григорій Сковорода, а й безліч різноманітних розваг: у селі Березівка гості зможуть скуштувати традиційні українські напої та страви; у селі Писарівка – взяти участь у фольклорному фестивалі, відвідати музей вишивки й пасіку і скуштувати там цілющого меду; відпочити, порибалити з берега мальовничого ставка, погуляти стежками екологічно чистого лісу та скуштувати смачної рибацької юшки – усе це в селі Лютівка.  

«На даний момент ми розробили технологічні карти та схеми маршрутів, відпрацювали їх з екскурсоводами – поки що українською та російською мовами, але плануємо також англійською. Ще ми розробили сувенірну продукцію, яка має зацікавити туристів. А зараз працюємо над розвитком інфраструктури цих маршрутів і залученням інвестицій», – повідомила начальник відділу культури та туризму Золочівської райдержадміністрації Олена Сопіна.  

На думку начальника Управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації Дмитра Кузнєцова, на сьогодні у Сковородинівці актуальними є питання цивілізованих туалетів (у крайньому випадку – біотуалетів), а також ремонт окремих ділянок дороги на під’їзді до музею.  

Солоницівка: «Висота» на висоті 

Наступним етапом прес-туру стало відвідування Національного меморіального комплексу «Висота маршала І. С. Конєва», що в селі Солоницівка Дергачівського району. Цей комплекс містить: музей «Харківщина у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років»; капличку Іоанна Воїна; головні сходи з чотирма майданчиками, де експонуються танк Т?34 та зразки артилерійського озброєння; обеліск з декоративною стелою. На момент створення музей був єдиним в Україні зі спеціально спроектованим для таких цілей приміщенням. Таким чином, тут є все необхідніе для прийому туристів, у тому числі й іноземних. Зокрема, музей обладнано пандусами для руху інвалідів-візочників.  

На думку співробітників музею, іноземних туристів мають зацікавити рідкісні експонати часів Великої Вітчизняної війни, серед них – особисті речі маршала Івана Конєва: шинель, кітель, українська сорочка тощо.  

«Музей добре оснащено звуко- та відеоапаратурою. І вся екскурсія проходить у супроводі звуко- і відеоефектів: бухають гармати, б’ється скло, гудять літаки. А закінчуючи екскурсію, ми виходимо в центральний зал, де за допомогою відеопроектора демонструємо фільм, присвячений 1943 року – року визволення Харкова», – розповів директор Національного меморіального комплексу «Висота маршала І. С. Конєва» Володимир Гаврюшенко.  

Оглянувши цей комплекс, начальник Управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації Дмитро Кузнєцов зауважив, що даний об’єкт практично не потребує змін для того, щоб приймати туристів – гостей Євро–2012.  

«Слід тільки додати іноземних екскурсоводів, а також попрацювати над навколишньою інфраструктурою, щоб привернути увагу до цього місця. Цілком можливо проводити тут реконструкції історичних подій або ж гру на кшталт радянської «Зарниці».  

Чугуїв: український куточок російської культури 

Заключним об’єктом уваги туристичного прес-туру стала «Художня галерея І. Ю. Рєпіна» у Чугуєві, розміщена в унікальному пам’ятнику архітектури XIX століття – будівлі Штабу військових поселень. Ця будова розташована в самому центрі міста, на горі, звідки відкривається найкращий краєвид живописних околиць. Будівлю музею видно з будь-якої точки, звідки б не в’їжджали до Чугуєва туристи.  

Але, звичайно ж, у першу чергу дивувати іноземних туристів «Художня галерея І. Ю. Рєпіна» буде не зовнішнім виглядом, а своїм унікальним наповненням.  

«Іноземців, які приїдуть до України, ми здивуємо острівцем російської культури: жостовські подноси, павловопосадські хустки, хохломський посуд, ніжна блакить Гжелі, павутиння вологодських мережив, казковий розпис городецьких дощок та палехських скриньок, тонке різьблення по кістці якутських майстрів, – розповідає екскурсовод Галереї Галина Єрмоленко. – Щоб спілкуватися з іноземними туристами, до Євро–2012 ми запрошуватимемо перекладачів, тому що тематика й термінологія специфічні, і не кожен спроможний це швидко засвоїти».  

На Чугуївщині також підготували буклет з туристичними маршрутами району. Серед них пропонується огляд Володимиро-Богородицької церкви, телескопа астрономічної обсерваторії Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна і музею води в смт Кочеток.

Плани на майбутнє 

Підсумовуючи побачене під час прес-туру, Дмитро Кузнєцов відзначив, що на період з 8 по 20 липня 2012 року – час, коли на Харківщині відбудуться футбольні матчі Євро–2012, – буде підготовлено спеціальний календар, до якого увійдуть всі найяскравіші театральні постанови, виставки й культурні заходи. Також у календарі будуть відзначені туристичні маршрути Харківщини, деякі з яких саме було оглянуто.  

А найближчим часом мешканцям Харківщини слід чекати  наступної виставки «Харківське туристичне бієнале», що відбудеться у квітні 2011 року. Про це в ході прес-туру екскурсійними маршрутами до Євро–2012 повідомив заступник голови Харківської облдержадміністрації Євген Савін.  

«Ми зможемо оглянути всі райони області й подивитися, які зміни відбулися в розвитку туризму, – зазначив він. – Люди підходять до цього творчо, так, щоб було цікаво. Туристів можна зацікавити не тільки історичними об’єктами. З точки зору туристичного бізнесу, турфірмам має бути приємно продавати тури, а туристам – їх купувати».

Юлія Горобець «Слобідський край»

 

Президент Украины
Верховная рада Украины
Правительственный портал
Харьковская областная государственная администрация
Харьковский городской совет
Національне агентство з питань запобігання корупції
Украинская ассоциация районных и областных советов
Ассоциация органов местного самоуправления Харьковской области
Совет почетных граждан Харьковской области
СБУ
Стратегия развития Харьковской области на 2015-2017 годы
Детский телевизионный фестиваль «Дитятко»
Эффективная первичная медицина в громаде
Конкурс Масельского
Громада очима дітей
Грант
Харківський обласний центр здоров'я
Харківський центр туризму
Слободской край
Ресурсный центр устойчивого местного развития
РЕГИОНЕТ
Харьковский региональный институт государственного управления
Форум Фактор
Соглашение мэров
КП